PORADNIK OGRODNIKA

Zrób to inaczej

Sprytne rozwiązania od Matki Natury, które uratowały niejednego ogrodnika

Drogi Czytelniku!

Nadużywanie chemicznych środków ochrony roślin i sztucznych nawozów mineralnych, choć chwilowo wydaje się przynosić świetne efekty, w dłuższym terminie przyczynia się do zanieczyszczenia środowiska, obumierania pożytecznych organizmów i wyjałowienia gleb.

Dlatego warto robić inaczej i wrócić do dawnych, sprawdzonych metod, które ogrodnikom od lat podpowiada sama Matka Natura. Ekologiczni ogrodnicy od lat zbierają i przekazują, z pokolenia na pokolenie, rozmaite przepisy na naturalne nawozy i środki przeciwko chorobom oraz szkodnikom roślin.

Dzięki tym przepisom, to co w Twoim ogrodzie zrodziła Matka Natura (oczywiście przy drobnej Twojej pomocy), a jest Ci niepotrzebne i stanowi ogrodowe odpadki, może wrócić do ogrodu wzbogacając ziemię i zasilając rośliny.

Przepisy, które wybrałem do tej książki, pozwolą Ci wykorzystać niechciane i często zwalczane z uporem maniaka chwasty, które warto wykorzystać na pożytek ogrodu. Przygotujesz z nich cenne preparaty w postaci gnojówek, wyciągów i wywarów.

Przede wszystkim jednak napisałem tę książkę aby ułatwić Ci życie. Chcę sprawić aby pielęgnacja ogrodu była dla Ciebie mniej pracochłonna, zabiegi uprawowe przynosiły lepsze efekty, a w Twoim portfelu pozostało nieco więcej pieniędzy.

Dlatego umieściłem tutaj bardzo szybkie i łatwe do sporządzenia przepisy na opryski przeciwko chorobom i szkodnikom roślin z wykorzystaniem prostych substancji, które znajdziesz zapewne w swojej kuchni lub gospodarstwie domowym. Czasami wystarczy rozpuścić w wodzie nieco sody oczyszczonej, rozcieńczyć w odpowiedniej proporcji ocet lub sięgnąć po kostkę szarego mydła, aby w kilka chwil zyskać rozwiązanie problemu, który nagle i niespodziewanie pojawił się w ogrodzie.

Mam nadzieję, że dzięki tej książce nie będziesz biegać od razu do sklepu ogrodniczego, gdy tylko zauważysz, że rośliny chorują lub zostały zaatakowane przez szkodniki. Bo znacznie łatwiej, szybciej i nieraz wcale niemniej skutecznie, jest sięgnąć po to, co masz pod ręką w domu lub we własnym ogrodzie.

W pierwszym rozdziale znajdziesz właśnie takie proste i szybkie przepisy na wykorzystanie substancji używanych na co dzień w domu. Drugi rozdział to zbiór przepisów na preparaty przygotowywane z chwastów i ziół. Ich przygotowanie zazwyczaj wymaga nieco więcej czasu i pracy ale przynosi ogromne oszczędności finansowe. Bo zamiast kupować nawozy i preparaty ochronne, wykorzystasz to, co rośnie w Twoim ogrodzie lub w bliskiej okolicy.

Ostatni, trzeci rozdział, to zestawienie naturalnych sposobów pod kątem nawożenia oraz zwalczania wybranych chorób, szkodników i chwastów. Jestem przekonany, że umieszczone w tym poradniku informacje pomogą Ci znaleźć najlepsze rozwiązanie na problemy trapiące twoje rośliny.