Książki kucharskie

ZRÓB SWOJĄ KSIĄŻKĘ Z PRZEPISAMI
Przez z żołądek do serca, któż nie zna tego popularnego powiedzenia. I choć nie każdy z nas jest mistrzem kucharskim, to każdy gotuje lub próbował swoich sił w kuchni. Nie ma co kryć, lubimy dobrze i smacznie zjeść. Przy okazji też tworzymy nowe dania lub korzystamy z tych przekazywanych nam w rodzinie, bywa, że z pokolenia na pokolenie. Dla jednych będą to obłędne ciasta, dla innych kolorowe sałatki, często w niecodziennych połączeniach, włoskie smaki czy tradycyjne dania kuchni polskiej. Osobom, które chcą podzielić się swoimi pomysłami i przepisami, proponujemy utrwalenie ich w książce drukowanej lub w ebooku. Pomożemy w przygotowaniu i ułożeniu materiału! Pogrupujemy, dopasujemy i ustawimy!
Przeczytamy, żeby nie było wpadek!

ZANIM ZACZNIESZ DZIAŁAĆ, PRZYGOTUJ SIĘ:

 

1. Pomyśl, dla kogo ma być Twoja książka

Przed spisaniem przepisów musisz wiedzieć, kim są Twoi czytelnicy. Pomyśl, kto ma sięgnąć po Twoją książkę. Czy wśród jej odbiorców będą znawcy kuchni czy amatorzy? Czy trafi w ręce osób
preferujących zdrowy styl życia czy tych, które wybierają produkty ze względu na ich cenę? Wegetarianie, weganie, peskatarianie? A może jesteś fanem dań lokalnych? Każda z tych grup ma swoje oczekiwania i zainteresowania… Wiek odbiorców również ma znaczenie – do młodszych osób będziesz pisał innym językiem, który starszych – być może – nie przekona do skorzystania z Twoich propozycji. To bardzo ważne, żebyś już na początku określił grupę docelową. Od tego zależy dobór przepisów, ich układ, sposób pisania i robienia zdjęć, dobór czcionek i wybór okładki.

2. Zbierz przepisy i dokonaj podziału

Być może już zebrałeś przepisy do Twojej książki, w takim razie pozostaje Ci tylko przygotować je do kładu. Jeśli jednak dopiero nad tym pracujesz, podpytaj znajomych o ich ulubione potrawy, dokonaj wyboru i spisz polecane przepisy. Zanim jednak przekażesz je dalej, przetestuj, sprawdź, czy rzeczywiście proponowane dania przypadną do gustu Tobie i Twoim odbiorcom. Nie ograniczaj się do samych przepisów, poznaj niecodzienne techniki gotowania i nowinki w tej dziedzinie… Tym też możesz się podzielić z czytelnikami. Gdy masz już wystarczająco dużo materiału, pomyśl o jego ułożeniu i umieszczeniu w rozdziałach. Zrób spis treści, który pozwoli Ci uporządkować zebrany materiał. Możesz dokonać podziału z
uwzględnieniem kuchni poszczególnych regionów lub krajów, rodzajów dań (przykładowo przystawki, zupy, II dania, podwieczorek albo śniadanie, obiad, kolacja), składników (np. warzywa, mięsa, dania z mleka, mąki czy kasz) czy wykluczając jakieś składniki. Nic nie stoi na przeszkodzie, żebyś zajął się zdrową kuchnią (np. roślinną, wykluczającą gluten czy laktozę) lub dietą dla osób z różnymi schorzeniami i dolegliwościami. Możliwości jest dużo. Pomyśli o tytule – łatwo wpadający w ucho, ale też dobrze oddający treść książki.

3. Stawiaj na dokładność zapisu

Pamiętaj, że w przepisach istotne są proporcje. Nie każdy czytelnik właściwie zrozumie zapis typu „dolej trochę wody” czy „dodaj ciut masła”. Tu się liczy konkret i precyzja, lepiej więc od razu podać „dolej 2 łyżki wody” czy „dodaj łyżkę masła”. To samo możesz podać też w mililitrach i gramach (dekagramach), wtedy już nikt nie będzie miał wątpliwości, czy chodzi o łyżkę stołową, czy o jakąś zwykłą (wiadomo, że dziś łyżki, szklanki i kubeczki mają różne pojemności).

4. Pora na wizualizacje

Książka kucharska może być czarno-biała albo kolorowa. Oczywiście kolorowa wersja jest atrakcyjniejsza, bo odbiorcy oczekują „smacznych” zdjęć, wizualizacji, kolorów i aromatów na talerzu. Możesz więc ugotować każde danie i zrobić zdjęcia lub zatrudnić profesjonalnego fotografa. W tej sprawie również możemy Cię wspierać i sami znajdziemy odpowiednich wykonawców. Potrawy na talerzu muszą zachęcać swoim wyglądam. Pomyśl, czy w Twojej książce chcesz mieć ilustracje do każdego przepisu, a może tylko do tych, które Twoim zdaniem są wyjątkowo atrakcyjne.

5. Planujemy szatę graficzną

Skoro już masz materiał na książkę, pora ruszyć z jej profesjonalnym przygotowaniem. Przekaż nam tekst i zdjęcia (chyba że wolisz, abyśmy to my poszukali wykonawców zdjęć bądź ilustracji). Redaktor sprawdzi, czy nie pominąłeś/-aś składników, czy sposób przygotowania jest zrozumiały dla odbiorcy, czy potrzeba dodatkowych wyjaśnień. Kiedy już skończysz pracę z redaktorem, Twoja książka trafi do grafika. To z nim omówisz wytyczne dotyczące wyglądu, kolorystyki, liczby stron i układu przepisów oraz ilustracji na kolumnach. On też pomoże Ci w wyborze ilustracji na okładkę. Zaproponuje kilka rozwiązań, żebyś mógł/-a wybrać spośród kilku propozycji.
Jesteśmy po to, żeby Cię wspierać i doradzać na każdym etapie powstawania Twojej książki. Skoro dotarłeś aż tu, to znaczy że Twoja książka ma już okładkę, zrobiony skład, przeszła korekty i czeka na ostateczną akceptację. Dopiero, gdy dasz nam zielone światło, przygotujemy pliki do druku, a po około 3 tygodniach gotowa książka trafi do dystrybucji bądź do Ciebie.