Jak napisać książkę?

Jak napisać książkę?

Wiele osób marzy o napisaniu książki, ale nigdy nie podejmuje tego wyzwania. Strach? Brak pomysłu? Rozbiegane myśli, których nie sposób poukładać? Pisanie to Twoja pasja, ale żadna z Twoich koncepcji nie jest według Ciebie wystarczająco dobra? Rozmawiaj z innymi, konsultuj swoje plany i myśli z osobami, z których opinią się liczysz. Dużo czytaj, szukaj inspiracji. Jeśli mimo to nie możesz się zdecydować, pamiętaj, że może jeszcze nie przyszedł właściwy czas na powstanie Twojej książki. Jeśli jednak chcesz już zacząć, poniżej kilka przydatnych wskazówek.

Od czego zacząć pisanie książki?

Od pomysłu! Od przewodniej myśli o czym chcemy pisać i jaki rodzaj książki chcemy stworzyć. Powieść, reportaż, kryminał, poradnik, przewodnik, romans, komedia, to bardzo indywidualny wybór, który zależy wyłącznie od autora. Twórca musi czuć się dobrze ze swoją decyzją. Musi wiedzieć czego chce i w jakim gatunku literackim czuje się najlepiej.

Innowacyjność

Pisanie książek na wzór innych tytułów to pierwszy krok do porażki. Niech Twoja opowieść wniesie coś nowego, a nie będzie kolejną imitacją Harrego Potera czy Gwiezdnych Wojen. Twoja książka to Twoja historia ograniczona jedynie Twoją wyobraźnią. Opowieść musi być świeża i interesująca. Tylko to uczyni ją jedyną w swoim rodzaju.

Styl

Jeśli masz już pomysł, zastanów się w jakim stylu chcesz napisać swoją opowieść. Czy będziesz pisać w pierwszej czy trzeciej osobie? Czy język, którym się posłużysz będzie kwiecisty czy bardziej oszczędny. Jeśli nie wiesz, najlepszym sposobem jest przeczytać kilka książek z gatunku, na który się zdecydowałeś i wybrać swój sposób narracji i języka. Pamiętaj, aby dopasować go również do rodzaju opowiadanej historii, czasów i środowiska których dotyczy. Nie zapominaj też, że większość czytelników docenia lekkość pióra i łatwość czytania historii bardziej niż wyszukany i trudny język literacki.

Dla kogo piszesz swoją książkę?

Przed rozpoczęciem pisania zastanów się dla kogo piszesz swoją książkę. Kto jest Twoim potencjalnym odbiorcą. Gdy odpowiesz sobie na to pytanie, wszystkie kolejne decyzje dotyczące warsztatu i historii podejmuj, mając na uwadze swoich czytelników.

Zarys

Stwórz koncept książki. Pomysł na historię od początku do końca. Zarysuj początek, rozwinięcie i zakończenie, aby płynnie prowadziły historię. Twoje zakończenie nie może być zbyt oczywiste. Czytelnik do końca książki powinien na nie czekać i zastanawiać się nad finałem opowieści. Rozwinięcie nie powinno mieć zbyt dużej liczby pobocznych wątków, a początek musi być wciągający, aby czytelnik nie odłożył książki zniechęcony, po kilku przeczytanych stronach.

Bohaterowie

Twoje postaci powinny być wyraziste, budzić sympatię czytelników lub ich niechęć, ale nie mogą być bez wyrazu. Przedstaw napięcie między bohaterami, skomplikowaną naturę ich relacji, które jak w życiu nie powinny być czarno-białe.

Dziel się swoją opowieścią

Warto przedstawiać fragmenty swojej książki potencjalnym czytelnikom. Nawet w trakcie tworzenia, czy przed jej ukończeniem. Wystawiając swój tekst na opinię innych, możesz otrzymać wiele cennych wskazówek. Spojrzeć na niektóre elementy tekstu innymi oczami i uczynić go jeszcze lepszym. Możesz pokazać swoją książkę najbliższym, ale istnieją też możliwości publikacji tekstów na przeznaczonych do tego platformach, gdzie dużo osób będzie miało możliwość poznać go i ocenić. Jeśli ich zainteresujesz, pozyskasz swoich pierwszych potencjalnych czytelników.

Systematyka

Stwórz sobie komfortowe warunki do pisania książki. Pisz codziennie lub co kilka dni, ale regularnie. Jeśli coś zakłóci Twoją rutynę, nie pozwól, aby powtórzyło się to ponownie. Nawet jeśli danego dnia nie czujesz natchnienia, spróbuj napisać kilka zdań. Nie zniechęcaj się.

Zakończenie

Nie spiesz się. Zaczynając pisać książkę, miałeś na nią pomysł. Prowadziłeś historię od rozpoczęcia do zakończenia, które ma być zaskakujące, poruszające lub dające nadzieję. Niezależnie od Twojego pomysłu zakończenie książki to moment, do którego dążysz od samego początku tworzenia. Gdy już tam dotrzesz, nie popełnij błędu i nie spiesz się. Tak jak prowadziłeś czytelnika przez całą książkę, w narzuconym przez siebie tempie, tak zakończenie musi być spójne z pozostałą częścią tekstu. 

Publikuj

Pisanie może dać ulgę i radość. Nieść ukojenie lub ekscytację. Towarzyszą mu różne, często przeciwstawne emocje, które dotyczą tylko autora. To dlatego zaczynamy pisać, aby je poczuć. To jednak dopiero początek. Interakcja z czytelnikami może być równie silnym procesem. Nie pisz do szuflady. Dziel się swoją twórczością z innymi. Dzięki pozyskanym recenzjom i opiniom, będziesz stawać się lepszy, a Twoje kolejne książki dadzą Ci jeszcze więcej radości. Nie popełnij jednak błędu i nie publikuj samodzielnie. Oddaj swój tekst profesjonalistom, którzy dadzą swoje uwagi, zasugerują poprawki i zadbają o wysoką jakość publikacji

Sprawdź inne wpisy...

Majówka jest kobietą!

Majówka jest kobietą! To czas, kiedy warto zadbać o samą siebie – zapewnić relaks dla ciała i duszy. Dlatego polecamy pięć propozycji książkowych od polskich

Czytaj dalej