Jak zadbać o jakość publikacji?

Zadbaj o jakość publikacji

Na początku zawsze jest pomysł i chęć jego realizacji. Ta myśl o opowiedzeniu historii, prawdziwej lub zmyślonej, która pojawia się nagle i nieustannie powraca, skłaniając nas do rozpoczęcia pisania.

Motywacje autorów są różne. Jedni kochają opowiadać historie, które rodzą się w ich głowie, gdy śpią, spacerują albo rozmyślają o życiu. Inni, ciekawi świata, odkrywają miejsca, poznają ludzi, którzy ich inspirują, i chcą się podzielić opowieściami o miejscach dla wielu nieznanych, a interesujących. Motywacji do pisania może też dostarczyć wykonywany zawód. Ekspercką wiedzę zawsze warta spisać, bo nie tylko pozwala generować dochód autorowi, ale również pomaga innym zgłębić wiedzę z danego zakresu. 

Dla wielu, pisanie to efekt lat pracy i zdobywania wiedzy lub tysięcy godzin poświęconych na gromadzenie materiałów, rozmowy z ludźmi, podróże. Proces twórczy następuje dopiero gdy już jesteśmy gotowi do przelania swoich myśli na papier, gdy zgromadzimy niezbędną wiedzę, gdy ułożymy plan. W okresie przygotowywania się do pisania i samego procesu tworzenia autor zazwyczaj pozostaje sam. To on wie o czym chce pisać i jak chce napisać swoją książkę. To od  inwencji twórczej pisarza zależy, czy jego utwór będzie słaby, dobry czy wybitny.

Napisanie książki to jednak dopiero połowa pracy. Po jej wykonaniu autor staje przed pytaniem:

 Jak ma wyglądać moja publikacja? 

Gdy nadejdzie ta chwila, warto sięgnąć po pomoc specjalistów, którzy doradzą na każdym etapie produkcji książki. Podzielą się doświadczeniem. Zadbać o wysoki poziom tekstu i publikacji. Na początku, profesjonalna redakcja i korekta pomogą uczynić najlepszy nawet tekst, jeszcze lepszym.  Redaktor, a później korektor znajdą i poprawią błędy w tekście, który autor przeczytał już tak wiele razy, że nie jest w stanie ich zauważyć – błędy stylistyczne, logiczne, ortograficzne, interpunkcyjne i typograficzne. To inwestycja w książkę, której nie da się przecenić. https://bookedit.pl/korekty/

Po pracy z tekstem konieczne są decyzje co do wyglądu książki. Możliwości jest wiele. Weźmy, np. okładkę. To na nią patrzy czytelnik w pierwszej sekundzie kontaktu z książką. Jeśli mu się spodoba, zainteresuje go lub nawet zszokuje, to jest szansa, że przeczyta zamieszczony z tyłu opis i podejmie decyzję o zakupie książki. Rodzajów okładek jest wiele i każda z nich pasuje do innych rodzajów publikacji. Do książek o standardowej objętości lepiej nadaje się okładka miękka. Bardzo często decydują się na nią autorzy beletrystyki. Wygodna w przechowywaniu i lekka w transporcie odpowiada czytelnikom czytającym, np w podróży lub w trakcie dojazdów do pracy. Do książek o charakterze albumowym, z duża ilością zdjęć warto wybrać oprawę twardą czyli najbardziej wytrzymałą, solidną i odporną na uszkodzenia. Idealnie nadającą się do obszernych publikacji.

Sam wybór okładki to dopiero początek. Oczywiście jej rodzaj i projekt graficzny mają duży wpływ na pierwsze wrażenie czytelnika i bezpośrednie znaczenie przy podejmowaniu decyzji o zakupie książki. ale równie istotny jest też środek publikacji. Papier z jakiego wykonane są strony, jego kolor, rodzaj użytej czcionki. Książka może być kolorowa, lub czarno-biała. Dobór gramatury papieru i jego koloru nadają publikacji odpowiedniego charakteru. Do beletrystyki, książek popularnonaukowych stosuje się, np. niższe gramatury, często w zależności od liczby stron planowanych w książce, a wyższe gramatury używane są np. w przypadku książek kolorowych, bogato ilustrowanych.

Na samym końcu, dla finalnego uatrakcyjnienia publikacji ,należy zastanowić się nad wykończeniami okładki, jej uszlachetnieniem. Można ją pokryć różnymi rodzajami folii jak, np. matową lub błyszczącą, przy zastosowaniu której kolory są bardzo wyraziste. Folia zapewnia również dodatkową ochronę okładki i druku. Stosuje się też folie aksamitne (soft-touch) nadające elegancji i delikatności w dotyku. Ważne są także lakiery stosowane wybiórczo na powierzchni okładki, np. na imieniu i nazwisku autora, tytule, ilustracji (całej lub jej fragmencie). Lakiery mogą być błyszczące, matowe, a nawet wypukłe.

Te wszystkie decyzje mogą wydawać się trudne do podjęcia ale we współpracy z doświadczonym wydawcą planowanie wyglądu książki jest przyjemnością, finalną, przysłowiową kropką nad „i”, która po miesiącach ciężkiej pracy nad tekstem materializuje wizję autora. Dlatego warto zwrócić się do specjalistów i zadbać o jakość naszej publikacji.

Sprawdź inne wpisy...

Majówka jest kobietą!

Majówka jest kobietą! To czas, kiedy warto zadbać o samą siebie – zapewnić relaks dla ciała i duszy. Dlatego polecamy pięć propozycji książkowych od polskich

Czytaj dalej