Jak wydać książkę?
Chcę wydać książkę ale jak to zrobić?
To pytanie zadaje sobie wielu autorów. Napisałeś książkę i co teraz? Miesiące przygotowań, analiz, myślenia, zmieniania konceptu, dopracowywania wszystkich szczegółów do perfekcji i w końcu jest gotowa. To ten moment, w którym pada sakramentalne pytanie: co dalej? Oczywiste zdaje się znalezienie wydawcy. Niestety wielu autorów zaczyna od szukania drukarni… W końcu mają już książkę i chcą ją zmaterializować. Nic bardziej błędnego. Książka to nie wydrukowany tekst autora, ale efekt pracy wielu ludzi.
1. Konsultacja
Gotowa książka to zazwyczaj wizja jednej osoby – autora. Choćby najbardziej genialny twórca potrzebuje konsultacji, z którymi może się zgodzić lub nie, ale dzięki nim może w początkowej fazie, przed wydaniem książki, spojrzeć na swoje dzieło oczami innych. Do tego służą:
- recenzja – opinia profesjonalnego recenzenta pomoże Ci spojrzeć na tekst „nie swoimi” oczami.
- redakcja – zmiany o charakterze gramatycznym, leksykalnym, stylistycznym, składniowym, logicznym i merytorycznym. Czasami może okazać się, że gdzieś na chwilę straciłeś logiczny wątek lub coś jest niewystarczająco wyjaśnione. Takie zmiany nie zmieniają książki, ale wpływają na jej jakość i odbiór czytelników.
2. Każdy potrzebuje korekty
Popełniamy błędy lub zwyczajnie nie zauważamy pomyłek. Literówki, interpunkcja wymagają wiedzy, a autor, nawet jeśli jest bestsellerowym pisarzem, wcale nie musi być znać się na poprawności językowej. On tworzy historie, pięknie opowiada, a od korekty są specjaliści.
3. Skład
Skład książki, czyli zadbanie o tekst i ilustracje tak, aby wszystko układało się w jedną całość, także wymagają doświadczenia. Zanim książka trafi do drukarni, trzeba ją złożyć i przygotować do druku. Zadbać nie tylko o tekst, ale też o ilustracje i zdjęcia.
4. Okładka
Nic nie sprzedaje książki lepiej niż okładka. To na nią patrzy w pierwszej chwili czytelnik. To po nią sięga w księgarni i dzięki niej poświęca czas na przeczytanie opisu publikacji, który też powinni przygotować profesjonaliści. Dobry projekt okładki zwiększa sprzedaż. Pisarz zazwyczaj nie jest grafikiem, a nawet jeśli nim jest, to grafik niemający doświadczenia w projektowaniu okładek może popełnić mnóstwo błędów.
Wymienione działania to konieczne do podjęcia kroki przed wydrukowaniem książki.
5. ISBN
Książka, która ma trafić do dystrybucji, musi posiadać numer ISBN – International Standard Book Number, który nadaje Biblioteka Narodowa. Kilka egzemplarzy książki po wydrukowaniu musi za pośrednictwem wydawnictwa trafić do Biblioteki Narodowej i kilku innych wybranych bibliotek na terenie całego kraju. Bez tego numeru książka nie może trafić do dystrybucji w księgarniach i jest oprocentowana 23% VAT.
1. Gdzie wydać książkę
Wybór wydawnictwa powinien być dokonany w pierwszej kolejności w zależności od tego czy decydujemy się na self publishing czy szukamy tradycyjnego wydawcy. Co do pierwszego rozwiązania to warto przyjrzeć się możliwościom dystrybucyjnym wydawnictwa. Powinniśmy mieć pewność, że po wydaniu nasza książka będzie dostępna w księgarniach, a czytelnik będzie mógł ją kupić. Ważna jest też jakość projektowanych okładek, co świadczy o klasie zatrudnianych specjalistów ale też o tym na jakim poziomie będzie okładka naszej książki. Istotnym elementem jest promocja książki. Przed decyzją o współpracy warto poznać jakie możliwości daje wydawnictwo. Przy publikacjach w kanale self publishingu to my decydujemy o marketingu i mamy autonomiczny wpływ na działania reklamowe. To duża przewaga nad tradycyjnym systemem wydawniczym gdzie autor musi w 100% zdać się na wydawcę. Co do wydawnictw tradycyjnych to warto przyjrzeć się profilowi wydawnictwa, czyli jaką literaturę decyduje się najczęściej wydawać pod swoimi skrzydłami. Mamy zdecydowanie większe szanse wysyłając kryminał do wydawnictwa wydającego kryminały, niż wysyłając ten sam tekst do wydawnictwa specjalizującego się w literaturze erotycznej.
2. Dystrybucja książki
Autor, który wydrukował książkę, może sprzedawać ją własnymi kanałami. Na spotkaniach z czytelnikami, szkoleniach, targach (jeśli jest gotowy samodzielnie ponieść wysokie koszty wystawiennicze), przez internet. Niemniej jednak są to ograniczone drogi dotarcia do czytelników. Autorzy nie mają możliwości samodzielnie dotrzeć ze swoimi publikacjami do tradycyjnych kanałów dystrybucji. Nie da się zadzwonić do Empiku i powiedzieć: „Dzień dobry, nazywam się Adam Kowalski i napisałem książkę, kupicie ją ode mnie?”. Tak to nie działa. Zadaniem wydawnictwa jest zadbanie o szeroką dystrybucję książki nie tylko w tradycyjnych księgarniach, ale również w internecie. Przy tworzeniu drukowanej książki koszty wyprodukowania e-booka są bardzo małe. Liczba sprzedawanych e-booków stale rośnie i warto zadbać również o obecność na platformach, takich jak Legimi, Storytel, Virtualo, Empik, Amazon czy Apple.
3. Promocja książki
Narzędzi promowania książki jest bardzo dużo. Niektóre dostępne są jedynie za pośrednictwem wydawnictwa. Dystrybutorzy, którzy docierają do księgarni zarówno tradycyjnych, jak i internetowych mają własne narzędzia promocyjne i sprzedażowe, z których może skorzystać autor, a raczej wydawnictwo w imieniu autora. Możliwe są kampanie w mediach społecznościowych, spotkania autorskie, działania PR, reklama na portalach internetowych poświęconych czytelnictwu, itd itd.