Jak wydać książkę dla dzieci?

Jak wydać książkę dla dzieci?

Książka dla dzieci musi przede wszystkim zawierać ciekawą historię i być atrakcyjna wizualnie. Najmłodsi czytelnicy to bardzo wymagająca grupa. Oprócz tekstu istotnym elementem wydania bajki są ilustracje. Ich jakość może przesądzić o sukcesie książki.

 

Jak stworzyć ilustracje do książki dla dzieci?

Istnieje na to wiele sposobów. Wielu autorów samemu podejmuje się rysowania ilustracji. Do tego potrzebny jest jednak talent i mimo najszczerszych chęci niektórzy mogą nie podołać temu wyzwaniu. Drugim rozwiązaniem jest zamówienie grafik, rysunków u profesjonalnego grafika. W internecie ogłasza się mnóstwo osób świadczących takie usługi. Wystarczy obejrzeć portfolio twórców aby dopasować nasze wyobrażenia do stylu grafika. Można też zlecić wykonanie rysunków wydawnictwu, które w porozumieniu z autorem przygotuje ilustracje pasujące do tekstu. To bardzo ważna kwestia aby obrazy znajdujące się w książce ilustrowały jej treść. Dzięki temu młody odbiorca może zobaczyć i wyobrazić sobie historię przedstawioną w książce.

Jak napisać bajkę?

Historie dla najmłodszych powinny być napisane prostym językiem, zrozumiałym dla dziecka. Dobrze aby opowieść przedstawiona w książce zawierała elementy przygodowe. Nic nie wciąga w historię tak jak perypetie bohaterów. Konkluzją opowieści powinien być morał, który dziecko może póżniej omówić z dorosłym czytającym mu tekst. Atrakcyjnym sposobem opowiadania historii mogą też być rymowanki. Zabawne, krótkie wierszyki, które łatwo wpadają w ucho i są zapamiętywane przez dziecko. Należy pamiętać aby dopasować sposób narracji do wieku dzieci dla których piszemy bajkę. Inaczej tworzy się historię dla trzylatka, a inaczej dla sześciolatka. Warto dowiedzieć się jakie różnice w percepcji bajek mają dzieci w różnym wieku, żeby dopasować zarówno historię, jak i styl pisania do wybranej grupy wiekowej.

Jak powinna wyglądać książka dla dzieci?

Trudno powiedzieć aby najmłodsi potrafili ostrożnie obchodzić się z książkami. Zaginanie kartek, okładki może doprowadzić do ich szybkiego zniszczenia. Warto rozważyć droższą ale trwalszą, twardą oprawę, która pozwoli cieszyć się książeczką przez dłuższy okres czasu, niż gdy ma to miejsce w przypadku miękkiej oprawy. Odpowiednio gruby papier też daje tę gwarancję i dodatkowo pozwala na atrakcyjne odzwierciedlenie kolorów ilustracji. Przy nakładach kilkuset czy kilku tysięcy sztuk do druku książki z ilustracjami najlepiej nadaje się druk offsetowy. Przy mniejszych nakładach, ze względu na koszty, wiele takich pozycji drukowanych jest drukiem cyfrowym.

Sprawdź inne wpisy...