Jak wydać książkę dla dzieci?

Jak wydać książkę dla dzieci?

Książka dla dzieci musi przede wszystkim zawierać ciekawą historię i być atrakcyjna wizualnie. Najmłodsi czytelnicy to bardzo wymagająca grupa. Oprócz tekstu istotnym elementem wydania bajki są ilustracje. Ich jakość może przesądzić o sukcesie książki.

Jak stworzyć ilustracje do książki dla dzieci?

Istnieje na to wiele sposobów. Wielu autorów samemu podejmuje się rysowania ilustracji. Do tego potrzebny jest jednak talent i mimo najszczerszych chęci niektórzy mogą nie podołać temu wyzwaniu. Drugim rozwiązaniem jest zamówienie grafik, rysunków u profesjonalnego grafika. W internecie ogłasza się mnóstwo osób świadczących takie usługi. Wystarczy obejrzeć portfolio twórców aby dopasować nasze wyobrażenia do stylu grafika. Można też zlecić wykonanie rysunków wydawnictwu, które w porozumieniu z autorem przygotuje ilustracje pasujące do tekstu. To bardzo ważna kwestia aby obrazy znajdujące się w książce ilustrowały jej treść. Dzięki temu młody odbiorca może zobaczyć i wyobrazić sobie historię przedstawioną w książce.

Jak napisać bajkę?

Historie dla najmłodszych powinny być napisane prostym językiem, zrozumiałym dla dziecka. Dobrze aby opowieść przedstawiona w książce zawierała elementy przygodowe. Nic nie wciąga w historię tak jak perypetie bohaterów. Konkluzją opowieści powinien być morał, który dziecko może póżniej omówić z dorosłym czytającym mu tekst. Atrakcyjnym sposobem opowiadania historii mogą też być rymowanki. Zabawne, krótkie wierszyki, które łatwo wpadają w ucho i są zapamiętywane przez dziecko. Należy pamiętać aby dopasować sposób narracji do wieku dzieci dla których piszemy bajkę. Inaczej tworzy się historię dla trzylatka, a inaczej dla sześciolatka. Warto dowiedzieć się jakie różnice w percepcji bajek mają dzieci w różnym wieku, żeby dopasować zarówno historię, jak i styl pisania do wybranej grupy wiekowej.

Jak powinna wyglądać książka dla dzieci?

Trudno powiedzieć aby najmłodsi potrafili ostrożnie obchodzić się z książkami. Zaginanie kartek, okładki może doprowadzić do ich szybkiego zniszczenia. Warto rozważyć droższą ale trwalszą, twardą oprawę, która pozwoli cieszyć się książeczką przez dłuższy okres czasu, niż gdy ma to miejsce w przypadku miękkiej oprawy. Odpowiednio gruby papier też daje tę gwarancję i dodatkowo pozwala na atrakcyjne odzwierciedlenie kolorów ilustracji. Przy nakładach kilkuset czy kilku tysięcy sztuk do druku książki z ilustracjami najlepiej nadaje się druk offsetowy. Przy mniejszych nakładach, ze względu na koszty, wiele takich pozycji drukowanych jest drukiem cyfrowym.

Sprawdź inne wpisy...

Czym się Pan zajmuje?  Zajmuję się zmienianiem firm. Wdrażam szyte na miarę najlepsze praktyki biznesowe w produkcyjnych firmach średniej wielkości. Są to firmy, które po

Czytaj dalej

Majówka jest kobietą!

Majówka jest kobietą! To czas, kiedy warto zadbać o samą siebie – zapewnić relaks dla ciała i duszy. Dlatego polecamy pięć propozycji książkowych od polskich

Czytaj dalej