Pisz regularnie w swojej strefie komfortu…..
Poniedziałek, siódma rano. Wstać, toaleta, ubranie, makijaż (dotyczy połowy populacji), śniadanie, kawa i w drogę. Do popołudnia w pracy, potem dentysta, zebranie w szkole u dzieci, spotkanie ze znajomymi, zakupy, gotowanie, obowiązki domowe itd. Nagle mamy piątek… W sobotę czas dla rodziny, wyjazdy, imprezy, sport, kino, teatr. W międzyczasie zdarzy się przeziębienie, stłuczka, awaria pralki albo gniazdo szerszeni pod dachem. Jednym słowem, życie! Kiedy znaleźć czas na pisanie? Nocami, w wakacje, brać wolne w pracy?
Nie każdy ma czas na hobby, ale każdy, kto ma hobby, znajdzie na
nie czas.
Pisać można nocami, niektórzy próbują w pracy, w weekendy, w wakacje. Niestety, nawet gdy zaplanujemy na to czas, to niekoniecznie mamy wtedy natchnienie. Możemy być zmęczeni albo zwyczajnie nie mieć ochoty. Tworzenie to proces przyjemny, ale wymaga wysiłku.
Na wiosnę 2020 roku wybuchła pandemia. Lockdown zamknął w domach miliony, w tym pisarzy. Ci, którzy mają dzieci, wcale nie mieli idealnych warunków do pisania. Innym było łatwiej. Wielu pomyślało, teraz mam czas, teraz mogę i niektórym słowa zaczęły wychodzić z głowy wartkim potokiem. Jest szansa, że jak zazwyczaj po miesiącach zimowych rodzi się więcej dzieci, tak w wyniku pandemii będzie więcej książek. To jednak sytuacja ekstremalna, która – miejmy nadzieję – długo się nie powtórzy. Kiedy zatem znaleźć czas na pisanie w normalnych warunkach?
Dyscyplina
Staraj się pisać systematycznie. Ustal, ile godzin w tygodniu jesteś w stanie poświęcić na twórczość, i zrób z tego priorytet. Nie odkładaj tego. Nawet jeśli jakiegoś dnia nie masz ochoty, natchnienia, zmuś się. Nie szukaj wymówek. Jeśli naprawdę nie dajesz rady, poprawiaj to, co już napisałeś. Pracuj systematycznie.
Warunki pracy
Stwórz sobie komfortową strefę do tworzenia. Miejsce, które jest tylko Twoje, przeznaczone do pisania, gdzie możliwie nikt Ci nie przeszkadza i nie narusza twórczej przestrzeni. Gdzie czujesz się dobrze. Tam przechowuj materiały, z których korzystasz, i swoje notatki. Dzięki temu, mając wszystko pod ręką, będziesz skutecznie prowadzić historię.
Skupienie
Zadbaj o to, żeby w czasie, w którym piszesz, nic Ci nie przeszkadzało. Jeśli mieszkasz w miejscu, gdzie dobiegają hałasy z ulicy, załóż stopery. Domownikom powiedz, że to tylko Twój czas i mają Ci nie przeszkadzać. Zorganizuj napoje, jedzenie, wszystko co lubisz, aby nic nie odrywało Cię od pracy.
Cel
Za każdym razem zaplanuj, co chcesz napisać. Stwórz w głowie mapę tego, jak chcesz prowadzić tekst w kolejne dni. Siadaj do komputera z pełną świadomością tego, co chcesz napisać. Jeśli układanie planu w głowie nie jest dla Ciebie, to rób notatki, które później wykorzystasz w czasie przeznaczonym na pisanie.
Odpoczynek
Nawet jeśli znajdziesz dużo czasu na pisanie i spędzisz cały weekend, tworząc z uśmiechem na twarzy, rób przerwy. Idź na spacer, śpij, wyjdź z domu i spotkaj się z przyjaciółmi. Świeży wypoczęty umysł pracuje sprawniej.
Inspiracja
Jadąc do pracy, przeglądaj internet. Szukaj informacji, czytaj książki, artykuły, oglądaj filmy. Jeśli masz kogoś zaufanego, opowiedz mu o swojej książce i posłuchaj opinii. Czasami jedno słowo, jedno zdanie wypowiedziane nawet nieświadomie, może odmienić Twoją historię. Notuj przemyślenia i gdy usiądziesz do pisania, bądź gotowy.