Dystrybucja książki

Dystrybucja książki.

Autor, który napisał książkę, stoi przed szeregiem wyborów. Może szukać tradycyjnego wydawcy lub zdecydować się na samodzielne wydanie swojej książki. Korzyści z tego drugiego rozwiązania opisaliśmy tutaj. Niezależnie od rodzaju wydawcy dystrybucja książki odbywa się poprzez:

  • Dystrybutorów ‒ zarówno wydawnictwa tradycyjne, jak i selfpublishingowe korzystają z tych samych dystrybutorów. Polski rynek opanowało kilku dużych dystrybutorów, z którymi umowy ma podpisane większość polskich wydawnictw. Zanim zdecydujesz się na współpracę, upewnij się, że Twój wydawca również do nich należy, a nie dystrybuuje książki jedynie poprzez własną stronę internetową lub w wybranych księgarniach, z którymi ma podpisaną umowę. Od tego zależy, czy Twoja książka będzie szeroko dostępna, czy pojawi się w ofercie w bardzo małej liczbie wybranych księgarni.
  • Księgarnie niezależne ‒ pracują bezpośrednio z wydawcami. Jest to jednak bardzo nieefektywny sposób współpracy, ponieważ te księgarnie nie kupują zbyt dużej liczby książek. Za każdym razem gdy zamawiają jeden lub dwa egzemplarze danego tytułu, wydawca musiałby im je dosyłać. To czasochłonne i kosztowne rozwiązanie i nie sprawdza się w porównaniu ze współpracą z dystrybutorami. Księgarnia, zamawiając różne tytuły od poszczególnych wydawców, rozkłada koszty logistyczne na wiele tytułów, korzysta z jednego systemu zamówień, oszczędzając czas i pieniądze. 
  • Biblioteki ‒ podobnie jak w przypadku księgarni, znacznie łatwiej dotrzeć do dużej liczby bibliotek z informacją o książce, korzystając z usług dystrybutorów. Nakłanianie poszczególnych bibliotek do zamówienia książki wydaje się działaniem karkołomnym. Dystrybutorzy informują o dostępnych w sprzedaży tytułach za pomocą swoich stron internetowych, które śledzą osoby odpowiedzialne za zamówienia. 
  • Internet ‒ księgarnie internetowe również korzystają z usług dystrybutorów. 
  • Targi książki ‒ uczestnictwo w targach to duży wydatek. Wydawnictwo posiadające w swoim portfolio książki wielu autorów może go pokryć, licząc na promocję swoich autorów i tytułów. Samodzielne pokrycie kosztów stoiska i logistyki przez autora nie ma ekonomicznego sensu.
  • Sklepy internetowe wydawnictw ‒ wiele wydawnictw sprzedaje swoje książki samodzielnie poprzez własne sklepy internetowe. Nie jest to jednak skuteczny sposób ze względu na konkurencję cenową księgarni, które często walcząc o klienta, obniżają cenę „okładkową” książki. Zasięgi internetowe takich stron też nie są duże. To powoduje, że w ten sposób sprzedaje się relatywnie mało książek.
  • Sieci handlowe ‒ tzw. literatura masowa, słynnych pisarzy lub książki poradnikowe typu przewodniki, książki kucharskie, kryminały, romanse, poradniki wydawane przez celebrytów mają szanse zaistnieć w sieciach handlowych, których główną działalnością jest np. sprzedaż artykułów spożywczych. Książki trafiają tam w wyniku podpisanych umów z wydawnictwami, po bardzo zaniżonych cenach. Zazwyczaj są to końcówki nakładów, których nie udało się sprzedać w tradycyjnych kanałach dystrybucji.
  • Spotkania autorskie ‒ wielu wydawców organizuje dla swoich poczytnych autorów spotkania z czytelnikami. Sprzedaż książek odbywa się podczas takich spotkań. Zysk ze sprzedaży generuje wydawca, który jednak pokrywa koszty dojazdu i ewentualnie noclegu autora.

Każda ze wspomnianych powyżej dróg dystrybucji wymaga wydawcy i zawartych przez niego umów. Jeżeli autor chce samodzielnie dystrybuować swoją książkę, to przy współpracy z tradycyjnym wydawcą musi ją kupić od wydawcy, zazwyczaj za połowę ceny okładkowej. Jeśli współpracuje z wydawcą w systemie self-publishingu, to jest właścicielem książki i jego koszt „zakupu” jest znacznie niższy, bo wynika jedynie z kosztów przygotowania książki i druku.

Dystrybucja książki przez autora

  • Festiwale  i spotkania literackie ‒ samodzielna organizacja spotkań z czytelnikami jest trudna ze względu na koszty i możliwość dotarcia z informacją o takim wydarzeniu do dużego grona osób. W większości przypadków dla początkującego pisarza jest to nieopłacalne. Jednak nie zawsze. W Polsce odbywają się różne imprezy, przy okazji których autorzy mogą promować i sprzedawać swoje książki. Dla przykładu podróżnicy biorący udział w festiwalach podróżniczych mogą sprzedawać tam swoje książki. Na takie, dobrze zorganizowane wydarzenia przychodzi dużo osób, które często są zainteresowane zakupem książki prelegentów. Jeśli autor zadba w porozumieniu z organizatorem o ekspozycję i możliwość sprzedaży swojej książki, to może liczyć na spore zainteresowanie ich zakupem. 
  • Trenerzy ‒ osoby zajmujące się szeroko rozumianym coachingiem, czyli trenerzy personalni, biznesowi, szkoląc ludzi mogą sprzedawać swoje książki. Osoby trafiające na szkolenia są zainteresowane wiedzą tych osób i są skłonne do ich zakupu. To samo dotyczy innych dziedzin związanych z nauką. Wykładowcy uniwersyteccy, mówcy motywacyjni, wszystkie osoby występujące publicznie i dzielące się swoją wiedzą mogą przy okazji organizowanych z ich udziałem wydarzeń sprzedawać swoje książki.
  • Internet ‒ większość autorów nie ma takich możliwości, ale są osoby, które mogą z dużym powodzeniem sprzedawać swoje książki w internecie. Dotyczy to głównie bardzo aktywnych i obserwowanych przez dziesiątki tysięcy osób twórców internetowych, na platformach społecznościowych lub blogerów. Wypracowana przez lata pozycja i znaczne grono sympatyków to klucz do sukcesu. Jeśli treści, którymi dzieli się w internecie autor, cieszą się dużym zainteresowaniem, to wydana przez niego książka ma szanse znaleźć wielu nabywców. Znane są przypadki sprzedaży przez autorów dziesiątki tysięcy egzemplarzy tym kanałem, bez korzystania z tradycyjnych kanałów dystrybucji.

Sprawdź inne wpisy...

Majówka jest kobietą!

Majówka jest kobietą! To czas, kiedy warto zadbać o samą siebie – zapewnić relaks dla ciała i duszy. Dlatego polecamy pięć propozycji książkowych od polskich

Czytaj dalej