Co musisz wiedzieć, zanim wydasz książkę?

Co musisz wiedzieć, zanim wydasz książkę?

Po pierwsze upewnij się, że twoja książka jest gotowa. Jeśli historia, którą opisałeś, jest zakończona, to nie znaczy, że skończyłeś pracę nad książką. To moment, w którym można ją przenieść na wyższy poziom. Daj ją do przeczytania recenzentom, rodzinie, znajomym, zbierz opinie i upewnij się, że osiągnąłeś zamierzony efekt, że czytelnicy reagują na twoją historię, tak jak to zaplanowałeś.

Znajdź profesjonalnego wydawcę. Jeśli nie dysponujesz środkami na wydanie i wydruk książki, to musisz skupić się na tradycyjnych wydawnictwach. Jeśli jednak chcesz zainwestować w siebie, to rozważ opcję self-publishingu. Będziesz miał kontrolę nad całym procesem wydawniczym i będziesz generować większość zysków ze sprzedaży książki. Niezależnie od drogi, którą wybierzesz, koniecznie skorzystaj z pomocy profesjonalistów przy przygotowaniu publikacji. Wartość merytoryczna książki to jedno, a jej odbiór przez czytelników to co innego. 

W książce nie powinno być błędów, okładka musi zachęcać do jej zakupu, a jakość wydania nie może odstraszać, ale skłaniać do przeczytania. Potrzebujesz pomocy wydawnictwa, które nie tylko zajmie się przygotowaniem publikacji, ale również jej dystrybucją i promocją.

Przygotuj swoją stronę internetową lub zacznij prowadzić bloga. To twoja wizytówka, więc powinna być atrakcyjna wizualnie i responsywna, tzn. poprawnie wyświetlać się na komputerach i telefonach komórkowych. Informacje na stronie muszą prezentować ciebie jako autora. Z czasem możesz dodawać na niej aktualności o twoich sukcesach wydawniczych, spotkaniach z czytelnikami, wystąpieniach publicznych. Strona internetowa to pierwsze źródło wiedzy o autorze.

Przygotuj informacje o sobie i o książce w taki sposób, aby jak najbardziej zachęcały do zakupu książki. Nie musisz pisać o swoich osiągnięciach zawodowych, które często nie są powiązane z pasją pisania. Zaprezentuj siebie jako człowieka, pokaż, co jest dla ciebie ważne i czemu piszesz. Pochwal się osiągnięciami wydawniczymi, jeśli je masz. Informacja o książce powinna być zwięzła i ciekawa, zachęcać do zakupu. 

Załóż konta na social mediach i przygotuj plan komunikowania informacji o wydaniu książki. Buduj napięcie, poszerzaj zasięgi, zachęcaj czytelników do przeczytania twojej książki. Warto udzielać się również w grupach tematycznych dostępnych w internecie, a nawet publikować tam fragmenty książki. To dobry sposób na pozyskanie zainteresowanych twoją książką czytelników.

Zaplanuj działania marketingowe. Niezależnie od tego, czy będziesz starać się samodzielnie dotrzeć do mediów i recenzentów z informacją o twojej książce, czy oddasz działania promocyjne w ręce wydawnictwa albo agencji PR, musisz mieć plan. Premiera książki powinna być powiązana z działaniami promocyjnymi, które umożliwią dotarcie z informacją o książce do jak najszerszej grupy czytelników.

Przygotuj się na pochwały i krytykę. Zarówno pierwsze, jak i drugie, jeśli są merytoryczne, warto brać pod uwagę przy pisaniu kolejnej książki. Publikowanie to wystawianie się na ocenę innych. Niezależnie od tego, czy jest pozytywna czy negatywna, należy zachować dystans. Nie ulegaj samouwielbieniu w wypadku dużej ilości pochwał ani nie pozwól sobie na przygnębienie w wypadku druzgocącej krytyki. Pracuj nad swoim warsztatem i rób swoje. Pisanie to twoja pasja.

Debiuty autorów, którzy nie są powszechnie rozpoznawalni, zazwyczaj nie stają się z dnia na dzień bestsellerami. Proces budowania grona czytelników, uznania recenzentów trwa długo. Potrzeba sporo szczęścia, zbiegów okoliczności, ciężkiej pracy i często kilku kolejnych wydanych książek, aby odnieść sukces. Istnieje jednak szansa, że twoja opowieść wyróżni się na tle innych i zostanie doceniona. Pisz, bo to kochasz. Wytrwałość i doskonalenie warsztatu to klucze do sukcesu.

Sprawdź inne wpisy...

Majówka jest kobietą!

Majówka jest kobietą! To czas, kiedy warto zadbać o samą siebie – zapewnić relaks dla ciała i duszy. Dlatego polecamy pięć propozycji książkowych od polskich

Czytaj dalej