Ile kosztuje wydanie książki?
To pytanie rodzi się w głowie każdego autora, który planuje sam sfinansować jej wydanie. Odpowiedź nie jest jednak prosta. Książka poza zawartą w niej wiedzą lub rozrywką jest produktem, który jest przygotowywany na specjalne zamówienie. Dlatego nie ma gotowego cennika, bo każda pozycja wydawnicza jest inna i inne są wyobrażenia autora na jej temat. Stąd wycena publikacji na podstawie krótkiego pytania: „ile kosztuje wydanie książki?” po prostu nie jest możliwa.
Od czego zależy cena wydania książki?
1. Formy
Jeśli książka ma być wydana w formie e-booka, to koszty jej wydania będą zdecydowanie niższe niż książki papierowej. Nadal pozostają jednak koszty za: redakcję, skład, projekt okładki, konwersję plików.
2. Objętości publikacji
W pracę nad książką zaangażowanych jest kilka osób, m.in redaktor, korektor, grafik. Jak wycenić ich pracę? Najlepiej na podstawie czasu, który będą musieli poświęcić na przygotowanie publikacji. Dlatego inaczej kosztuje przygotowanie czarno-białej książki o objętości 200 tysięcy znaków, a inaczej książki pełnej zdjęć, grafik i ilustracji o objętości 500 tysięcy znaków.
3. Materiałów dodatkowych
Kolorowe książki ilustrowane zdjęciami wymagają dodatkowych nakładów pracy. Zdjęcia wykonane przez autora to jedna z form, ale zawsze można urozmaicić publikację poprzez zakup fotografii. Do przygotowania książki dla dzieci możliwe jest zatrudnienie ilustratora, który przygotuje obrazki. W opracowaniach naukowych potrzebne są czasami rysunki. To wszystko podnosi koszty publikacji, ale też ich jakość.
4. Formatu
Format A5 czy A4? Wydruk kolorowy czy czarno-biały? Gramatura papieru, twarda czy miękka oprawa, okładka z uszlachetnieniami czy bez? Zanim zapytamy o cenę, trzeba przemyśleć jakie są nasze oczekiwania. Jak chcemy, żeby wyglądała nasza książka.
5. Okładki
Projekt okładki to ważny element. Okładka sprzedaje, jest pierwszym obrazem jaki widzi czytelnik zanim zacznie rozważać zakup publikacji. Okładkę można zaprojektować samemu, zlecić znajomemu grafikowi albo zamówić u profesjonalisty. Są to kolejne decyzje do podjęcia, które determinują cenę.
6. Nakładu
W zależności od tego jaką książkę planujemy wydać, czy mamy grono czekających na naszą publikację czytelników, rodzaju książki, zawsze pojawia się pytanie: ile książek wydrukować? Bezpieczna ilość to około 500 sztuk ale jeśli tytuł „chwyci” to szybko może konieczny być dodruk. Dodruk jest jednak bezpieczniejszą opcją niż angażowanie środków w wydruk 1000 egzemplarzy. Są autorzy, którzy śmiało mogą myśleć o większych nakładach i płynących z ich sprzedaży zyskach. Warto to rozważyć!
Proces wydania książki powinien być przyjemnością. Profesjonalna i zaangażowana współpraca między autorem, a wydawnictwem mają olbrzymi wpływ na jakość publikacji. Po drodze należy podjąć mnóstwo decyzji, które zawsze są kompromisem między oczekiwaniami, możliwościami technicznymi a kosztami. Książka to produkt spersonalizowany, na zamówienie, więc pytanie „ile to kosztuje” to dopiero początek długiej drogi do wypracowania wizji i wydania wymarzonej publikacji.