Jak napisać e-booka?
Czytanie e-booków zyskuje coraz więcej entuzjastów, a książka elektroniczna jest znacznie tańszą wersją tradycyjnej książki. Wydanie e-booka nie wymaga poniesienia kosztów druku i wydatków związanych z logistyką. W formie e-booka można wydać każdy rodzaj książki. Może on być też reklamą Twoich usług i produktów. Siadasz więc do komputera i… ups, od czego zacząć?
Zanim napiszesz pierwsze zdanie
Temat, który postanowiłeś poruszyć w swoim e-booku, wcale nie musi być nowy. Dziś pewnie trudno wymyślić coś, na co ktoś jeszcze nie wpadł, ale mimo to nie zniechęcaj się i zanim przystąpisz do pracy, pomyśl, dla kogo piszesz i wydajesz e-booka. Im bardziej zawęzisz grupę odbiorców, tym łatwiej będzie Ci do nich trafić. Nie zapominaj o tym, co chcesz przekazać czytelnikowi. Sprawdź też, czy i ile jest e-booków na temat, który chcesz poruszyć. Twoja książka nie musi mieć jakichś nowatorskich odkryć, ale warto, aby była inna. Odpowiedz więc sobie na pytanie, czym będzie się odróżniała od tych o podobnej tematyce dostępnych na rynku. Naucz się też pokazać tę różnicę czytelnikowi. To ważne, bo wtedy on chętniej sięgnie po Twojego e-booka. Zanim więc napiszesz pierwsze zdanie, musisz dokonać rozeznania rynku i znaleźć coś, co będzie odróżniało Twojego e-booka od pozostałych.
Struktura
Zastanów się nad strukturą swojego dzieła. Nawet najwartościowsza treść podana chaotycznie nikogo nie zainteresuje. Dlatego ważne jest rozplanowanie całości oraz opracowanie koncepcji poszczególnych rozdziałów, czyli najprościej mówiąc, trzeba stworzyć konspekt. Wiadomo, że w trakcie pracy można go modyfikować, ale mimo to jest on bardzo pomocny.
Warto na tym etapie też scharakteryzować poszczególnych bohaterów (jeśli ma to być powieść) i trzymać się tego schematu, zebrać wiedzę fachową oraz dowiedzieć się więcej o miejscach, wydarzeniach, ludziach, do których będziesz nawiązywać.Wielu pisarzy robi dość szczegółowe rozeznanie tematu. Korzystają przy tym z pomocy fachowców i specjalistów. Ty również pozyskuj informacje od specjalistów, bo łatwo o błąd, a każde niedociągnięcie czytelnicy szybko wychwycą. Skoro już to masz, siadaj do pracy.
Styl i słownictwo
Piszesz tekst, który jest upstrzony terminami, ma długie, wielokrotnie złożone zdania, a przez to źle się czyta. Powtarzasz wątki, opowiadasz chaotycznie, nie podajesz podstawowych informacji, bo uważasz, że są zbyt oczywiste… Tymczasem najlepiej pisać prosto i zrozumiale. Tak jakbyś sam/a oczekiwał/a, aby opowiadano Tobie historię lub dzieloną się z Tobą wiedzą. Gdy już wiesz, co chcesz napisać, opowiedz swoją historię w sposób ciekawy, logiczny, zrozumiały i przystępny. Większość czytelników docenia lekkość pióra, a nie wyszukane frazesy, logikę wątków, a nie chaos. Pamiętaj o tym, że sukces odnoszą ci autorzy, którzy potrafią najtrudniejsze kwestie wytłumaczyć prosto i zrozumiale.
Ostatni szlif
Po zakończeniu spróbuj przenieść swój tekst na wyższy poziom, a jeśli masz wątpliwości, poproś o pomoc, znajdź recenzenta swojej pracy. Może to być ktoś z rodziny, przyjaciel, ale też możesz sięgnąć po fachową opinię eksperta.
Opracowanie
Wydanie e-booka wymaga takiej samej pracy, jak wydanie tradycyjnej książki. Potrzebne jest zlecenie profesjonalnej redakcji, korekty, zaprojektowanie okładki i przygotowanie składu. Do tych działań najlepiej zatrudnić wydawnictwo, gdzie grupa ekspertów zrealizuje wszystkie etapy na odpowiednim poziomie, na który zasługuje Twój tekst.
Dystrybucja
Możesz samodzielnie dystrybuować swojego e-booka i równolegle oddać go do dystrybucji w księgarniach internetowych i na platformach czytelniczych. Najlepiej korzystać ze wszystkich dostępnych opcji.