Jak przenieść ukończoną książkę na wyższy poziom?

Jak przenieść ukończony tekst na wyższy poziom?

Prace nad książką dobiegły końca. Przemyślana fabuła, wyraziste postacie, intrygująca historia i starannie dobrane słownictwo. Autor przeczytał ją już kilka razy. Poprawił wszystkie błędy, które udało mu się zauważyć. Setki razy zastanawiał się nad wybranymi fragmentami. W końcu postawił ostatnią kropkę i powiedział „to koniec”.

Ale czy na pewno? To może być koniec, ale czy nie warto, mając gotowy utwór, zastanowić się nad jego konstrukcją. To ostatnia szansa przed wysłaniem tekstu do wydawnictwa.  Ostatnia szansa!

Wizualizacja

Wyobraź sobie, że jesteś rysownikiem i masz za zadanie narysowanie swojej książki. Czy jest napisana w taki sposób, że wszystko jest jasne i w żadnym momencie nie usłyszałbyś pytania o dopowiedzenie szczegółów opisywanej historii, miejsc, w których dzieje się akcja lub charakterów, które pojawiają się na łamach książki. Czytelnicy będą wyobrażali sobie wszystko co napisałeś. Zadbaj o to, żeby nie mieli trudności ze zwizualizowaniem żadnego elementu tej opowieści.

Przeczytaj tekst na głos

To może wydać się nienaturalne, ale pozwoli sprawdzić „lekkość tekstu”. Określić jego tempo, wychwycić momenty, w których narracja słabnie i gdzie należy wprowadzić zmiany. Możesz zauważyć błędy w prowadzeniu historii, brak opisów sytuacji, osób i miejsc, których wcześniej nie zauważyłeś. Czytając na głos, pozwalasz umysłowi wyjść z utartego szlaku na nowe tereny i dajesz sobie szansę na inne spojrzenie.

Budowanie historii i konstrukcja książki

Czy historia, którą opowiadasz w kolejnych rozdziałach, jest wciągająca. Czy ich zakończenie zachęca do przeczytania dalszej części, a słowa otwierające kolejne rozdziały nie rozczarowują czytelnika? Nie zniechęcą do dalszego czytania?  Odpowiedz sobie na to pytanie, przyglądając się konstrukcji kolejnych rozdziałów.

Zastanów się, jakie konsekwencje miałoby dla książki usunięcie niektórych postaci, wydarzeń lub nawet całego rozdziału. Jeśli odnajdziesz niepotrzebne elementy, usuń je! Spróbuj zamienić rozdziały kolejnością i odpowiedz sobie na pytanie jaki to ma wpływ na budowanie całej historii. Być może wychwycisz niepotrzebne elementy lub zrozumiesz, że należy coś dodać, aby uzupełnić tekst. 

Sedno opowieści

Napisz w kilku zdaniach tekst, który chciałbyś umieścić na okładce. Zachęć czytelnika do zakupu książki. W ten sposób zidentyfikujesz jej największe atrybuty, a następnie zastanów się czy Twoja opowieść rzeczywiście skupia się na jej najmocniejszych stronach. 

Postacie

Tworząc bohaterów, nadałeś im określone cechy charakterologiczne. Czy są one oczywiste dla czytelnika, czy raczej postępowanie postaci cechuje dualizm? Może być różnie jak w życiu, ale czy osiągnąłeś zamierzony efekt? Czy czytelnicy będą identyfikowali się z niektórymi bohaterami Twojej opowieści, a innych jednoznacznie potępią, czy może nie ma oczywistych odpowiedzi? Zastanów się nad tym, a spojrzysz na swoich bohaterów tak jak czytelnik. Pamiętaj, że w większości ludzie nie są do końca dobrzy ani do końca źli.

Wyobraź sobie, że bohaterowie opowiadają o wydarzeniach, których doświadczyli w Twojej książce. Każdy ze swojej perspektywy. Jeśli ich opowieść jest „pełna”, ich działania są zgodne ze sposobem myślenia to dobrze. Jeśli czytelnik zrozumie, czym się kierowali i jak oceniali każdą sytuację to znaczy, że Twoi bohaterowie są „spójni”.

Interesujące otoczenie opowiadanej historii

Od czasów, gdy nie było książek, a ludzie opowiadali sobie historie, siedząc przy ognisku w jaskini, minęły tysiące lat. Ciekawe historie mają jednak do dzisiaj te same, wspólne elementy. Strach, radość, pożądanie, przemoc, pieniądze, luksus, bieda budzą w czytelnikach emocje i zainteresowanie. Czy jest ich wystarczająco dużo w Twojej opowieści?

Uczciwość osądu

Autor w trakcie pisania intuicyjnie wyczuwa wady w konstrukcji i snutej opowieści. Zmaga się z nimi przez cały czas. Eliminuje problemy, zmienia historię, narrację. Czy po napisaniu książki możesz uczciwie odpowiedzieć sobie na pytanie, czy pozbyłem się wszystkich słabych elementów mojej opowieści?

Recenzja https://bookedit.pl/recenzje/

Jeśli uważasz, że Twoja książka jest gotowa, to jest to najlepszy moment, aby podzielić się tym, co napisałeś z innymi. Daj ją do przeczytania najbliższym, znajomym, osobom, które podzielą się z Tobą swoją opinią. Jeśli nie masz takich osób lub chciałbyś poznać zdanie osoby nie zaangażowanej emocjonalnie w projekt i nie znającej autora, poproś o ocenę profesjonalnego recenzenta. Uzyskasz opinię, która na pewno pomoże Ci spojrzeć na tekst „nie swoimi” oczami. Twoje myślenie jako autora jest jednotorowe. Czytająca tekst druga osoba spojrzy na niego zupełnie inaczej. 

Sprawdź inne wpisy...

Czym się Pan zajmuje?  Zajmuję się zmienianiem firm. Wdrażam szyte na miarę najlepsze praktyki biznesowe w produkcyjnych firmach średniej wielkości. Są to firmy, które po

Czytaj dalej