Legia cudzoziemska damskim okiem – Magdalena Stykała

 

30 kwietnia 2022 roku w największych księgarniach internetowych i stacjonarnych  rusza sprzedaż kolejnej powieści Magdaleny Stykały pt. “Legia Cudzoziemska damskim okiem, czyli pomarańcze na Antarktydzie”, opublikowanej nakładem wydawnictwa BookEdit. Data premiery książki jest nieprzypadkowa – to właśnie tego dnia obchodzone jest najważniejsze święto Legii Cudzoziemskiej – Camerone – upamiętniające słynną bitwę stoczoną przez żołnierzy tej elitarnej jednostki wojskowej. Opowieści o Legii Cudzoziemskiej piszą mężczyźni, w tej książce po raz pierwszy głos na temat formacji zabiera kobieta. 

Legia Cudzoziemska to jedna z najbardziej znanych i rozpoznawanych marek na świecie. Na przestrzeni lat wokół tej francuskiej, elitarnej formacji wojskowej powstało w świadomości społecznej wiele mitów i utartych poglądów. Kojarzy się ona z męskim, zamkniętym światem, w którym przetrwają tylko ci najbardziej wytrwali, zdeterminowani i zdyscyplinowani. To najmocniej zróżnicowana armia świata pod względem kultur i pochodzenia ochotników, od zawsze scalana przez jedno, święte słowo – misja – którą należy wykonać nawet za cenę życia. 

Magdalena Stykała, niegdyś dziewczyna polskiego żołnierza zasilającego szeregi Legii Cudzoziemskiej, zestawia jej twardy świat z delikatnością kobiecych uczuć – tęsknoty, miłości, nadziei i radości. Książka nie powstała po to, by zmienić utarty obraz Legii, ale by pokazać, że za legionistami stoją kobiety – ich matki, siostry, dziewczyny, żony i córki. Każda z nich ma swoją historię, a  powieść Legia Cudzoziemska damskim okiem, czyli pomarańcze na Antarktydzie” jest właśnie jedną z nich. 

Autorka wraca w swojej książce do czasu, gdy mając nieco ponad 20 lat musiała dzielić się miłością ze swoją największą rywalką – Legią. Okazję do poznania życia formacji z bliska dał jej pobyt w Gujanie Francuskiej. Książka ukazuje barwne, pełne ciekawostek, osobiste wspomnienia z egzotycznej, przepełnionej radością i beztroską wyprawy, ukazującej życie żołnierzy “od środka”, z kobiecej perspektywy. Wątki emocjonalne przeplatają się tam z kulturowymi, a w tle ujęta jest też Afryka, Francja, Polska oraz Bałkany. Powieść zamyka fabularyzowana opowieść o relacjach dziewczyna – legionista. To historia fikcyjnych bohaterów, stanowiąca część innej książki autorki – “Szlak serca” – która pozwoliła powiedzieć znacznie więcej. 

  • Napisałam tę książkę, by zachować wspomnienia z czasów, gdy żyłam w trudnych relacjach z Legią, kiedy pobyt dziewczyn z Polski w Gujanie był czymś tak egzotycznym, że nazywano nas „pomarańczami na Antarktydzie”. Chciałam pokazać, że za zamkniętą bramą i pod słynnymi białymi czapkami legionistów – kepi – kryją się emocje związane z otaczającymi ich kobietami. Moja opowieść to wspomnienia dziewczyny, dla której Legia zawsze była rywalką, ale jednak jej świat i tworzących ją żołnierzy niesamowicie ją fascynowałmówi Magdalena Stykała, autorka książki “Legia Cudzoziemska damskim okiem, czyli pomarańcze na Antarktydzie”. 

Patronami medialnymi powieści są portale: kulturawokolnas.pl, kulturaisztuka.pl oraz kulturowo24.pl. 

Magdalena Stykała – pisarka z pasji, z wykształcenia pedagożka. Żona z ponad dwudziestoletnim stażem, mama trójki dzieci, właścicielka dwóch wspaniałych psów. Zakochana w zwierzętach, przyrodzie, książkach i Bieszczadach. Nałogowa biegaczka i fotografka amatorka. Autorka powieści „Grunt pod nogami” oraz „Szlak serca”.

Sprawdź inne wpisy...

Czym się Pan zajmuje?  Zajmuję się zmienianiem firm. Wdrażam szyte na miarę najlepsze praktyki biznesowe w produkcyjnych firmach średniej wielkości. Są to firmy, które po

Czytaj dalej

Majówka jest kobietą!

Majówka jest kobietą! To czas, kiedy warto zadbać o samą siebie – zapewnić relaks dla ciała i duszy. Dlatego polecamy pięć propozycji książkowych od polskich

Czytaj dalej