Spotkanie autorskie

Spotkania autorskie to forma promocji książki, która w czasach przed pandemią stanowiła jeden z jej podstawowych elementów. Wraz z rosnącą siłą rozprzestrzeniania się koronawirusa, ich popularność spadała. Warto jednak przypomnieć tę formułę działania, bo bezpośrednie spotkanie autora z czytelnikami buduje mocne relacje, które procentują.

Kluczową kwestią przed spotkaniem z czytelnikami jest to, aby zapewnić ich o jego atrakcyjności i wartości, którą mogą z niego wynieść.  W przypadku autorów, którzy mają już swoje wierne grono czytelników, zadanie jest ułatwione, bo sama osobowość autora i możliwość spotkania z nim często jest wystarczającym czynnikiem decydującym o wysokiej frekwencji. Co jednak może uczynić debiutant w takiej sytuacji? Wydawnictwo self-publishingowe BookEdit, wspierające autorów w całym procesie wydawniczym, dzieli się swoimi radami.
Wprowadź czytelnika do swojej książki
Jednym ze sposobów na przyciągnięcie uwagi czytelnika jest oryginalne miejsce spotkania. Dobrym pomysłem może być nawiązanie do fabuły książki tak, aby już od wejścia odbiorca mógł “zanurzyć się” w niej i poczuć emocje z nią związane. Na przykład, gdy promujemy reportaż podróżniczy po Stanach Zjednoczonych, miejscem spotkania może być restauracja serwująca kuchnię amerykańską, a w przypadku książek z mocno zaznaczonym tłem historycznym czytelników zaprosić można do muzeum. Innym sposobem jest po prostu aranżacja na pozór “zwykłej” sali w domu kultury na miejsce budzące jednoznaczne skojarzenia z książką za pomocą charakterystycznych przedmiotów, cytatów, które można wydrukować i zawiesić na ścianie w formie obrazów lub wypełnienie jej po prostu muzyką kojarzącą się z daną książką czy też taką, która inspirowała autora w trakcie pisania.
Ciekawe historie przyciągają
Kiedy już zachęcimy czytelnika do przyjścia i zrobimy na nim dobre pierwsze wrażenie, witając go w wejściu ulubionym napojem głównego bohatera lub też kwiatami, które rosły w ogrodzie jednej z bohaterek, niezwykle ważne jest angażujące wypełnienie czasu, który spędzi w towarzystwie autora. Warto przygotować ciekawe anegdoty np. dotyczące tego, jak wyglądał proces zbierania materiału do książki lub tego, kogo mieliśmy sposobność przy tej okazji poznać. Można też wybrać najciekawsze cytaty i zapytać czytelników, jak ich zdaniem wpływają one na fabułę książki, jakie zwroty akcji zapowiadają. W przypadku książki poradnikowej formą zaangażowania odbiorców może być organizacja mini warsztatów z dziedziny, w której jesteśmy ekspertami. To świetna okazja, aby udowodnić zainteresowanej grupie odbiorców, że dzięki lekturze naszej książki nabędzie nowe, realne umiejętności.  Podstawą jest bycie sobą i dążenie do skrócenia dystansu między autorem, a odbiorcą.
Warto pamiętać, żeby nie skupiać się przesadnie na fabule książki, gdyż tę czytelnik będzie miał okazję poznać w trakcie czytania, a spróbować bardziej przedstawić swoją osobistą historię. W ramach treningu przed wystąpieniem warto obejrzeć w internecie relacje specjalistów w zakresie wystąpień publicznych, np. osób, które aktywnie biorą udział w konferencjach organizowanych w formule TEDx.
Miłośnicy literatury są stęsknieni za wydarzeniami kulturalnymi, których organizacja była zawieszona w ostatnim czasie ze względu na pandemię. Warto odpowiedzieć na ich potrzeby. Spotkanie autorskie to okazja do nawiązania prawdziwych relacji, poznania swojego odbiorcy, zbudowania społeczności, która dzięki swojemu zaangażowaniu będzie ambasadorem marki, czyli twórczości autoramówi Artur Owczarski, założyciel wydawnictwa self-publishingowego BookEdit, a zarazem autor dwóch reportaży podróżniczych.  
Spotkanie offline, promocja online
Spotkanie organizowane w tradycyjnej, bezpośredniej formie powinno mieć najpierw szansę na zaistnienie w sieci. Jednym z najprostszych, a zarazem najskuteczniejszych narzędzi, jest stworzenie wydarzenia w mediach społecznościowych, które pozwoli nam na zaproszenie wybranych osób, a także na komunikację z nimi już po zakończeniu spotkania. Warto też wysłać zaproszenie do “bookstagramerów”, czyli influencerów, którzy interesują się literaturą i specjalizują się w pisaniu recenzji. Warto, aby informacja o wydarzeniu nie była komunikowana jednorazowo – można np. zorganizować odliczanie do premiery i cyklicznie ujawniać kulisy z przygotowań do spotkania, tak, aby przypominać odbiorcom o wydarzeniu. Aby nasze wysiłki promocyjne miały sens, warto również zadbać o to, aby podczas spotkania zachęcić gości do zostawienia swojego adresu mailowego, np. poprzez zapisanie się do newslettera na prostej stronie internetowej dedykowanej książce. Dla subskrybentów można przygotować atrakcyjną ofertę na zakup książki, ważną terminowo, np. przez 24h.

Sprawdź inne wpisy...

Czym się Pan zajmuje?  Zajmuję się zmienianiem firm. Wdrażam szyte na miarę najlepsze praktyki biznesowe w produkcyjnych firmach średniej wielkości. Są to firmy, które po

Czytaj dalej